Festivalist

Animated Dreams on vanim ja suurim animafilmide festival Eestis, mille eesmärgiks on Eesti animarežissööride loomingu kõrval pakkuda ja populariseerida kõrgetasemelist rahvusvahelist animatsioonikultuuuri.

Tegemist on ainulaadse festivaliga, mis sai alguse juba 1999. aastal ning on nüüdseks kasvanud maailmas väga arvestatavaks ja konkurentsivõimeliseks animafestivaliks.

Festival koosneb lühianimafilmide võistlusprogrammist, täispikkade animafilmide programmist ja eriprogrammidest. Võistlusprogrammi hindab kolmeliikmeline rahvusvaheline žürii. Sinna on kuulunud mitmed tuntud animarežissöörid, -produtsendid, -ajaloolased ja -kuraatorid.
Grand Prix auhinnaks on Eesti nukumeistrite valmistatud „Wooden Wolf”, mida antakse välja juba 2001. aastast.

Animated Dreams on toimunud mitmes erinevas Tallinna kinos, kuid nüüdseks on festivalil kaks pesa: Solaris Kino ja Kino Artis. Valikut animafestivali filmidest on igal aastal PÖFFi raames näidatud ka teistes Eesti linnades.

Kaks esimest aastat näidati animafilme PÖFFil nö „ringvaadetena” mängufilmide ees. Programmi aitas kokku panna tuntud Šveitsi animatsioonispetsialist Otto Alder.

2001. aastal toimus aga suurem hüpe – tähistati Eesti animafilmi 70. sünnipäeva ja kuulutati esmakordselt välja lühianimafilmide konkurss-programm ning kutsuti kokku rahvusvaheline žürii. Festivali korraldajaks oli Helika Pikkov. Filmiprogrammide koostamisel on festivali meeskonda tihtipeale abistanud ka Eesti animarežissöörid ja stuudiod.

Oma tegutsemisaja jooksul on animafestivalil tekkinud palju häid kontakte teiste filmifestivalide, stuudiote ja kultuuriinstitutsioonide hulgas. 2005. aastast kuulub Animated Dreams ka Põhja- ja Baltimaade animafestivalide võrgustikku ANOBA, olles ise ka üks selle asutajaliikmetest.

2007. aastal aitas animafestival Nukufilmi stuudio 50. juubeli puhul korraldada rahvusvahelist nukufilmiteemalist kollokviumi „Voodoo hing“, mis tõi Tallinnasse rohkem animatsiooniga tegelevaid inimesi üle maailma kui kunagi varem.

2011. aastal astus Animated Dreams veelgi sammukese edasi. Nimelt käivitati uus noortele animavallas tegutsevatele filmiprofessionaalidele suunatud rahvusvaheline võrgustiku- ja koolitusüritus AnimaCampus Tallinn. Viiepäevane loovüritus toimus paralleelselt animafestivaliga ja andis noortele filmitegijatele võimaluse õppida oma ala tipp-tegijatelt ja punuda rahvusvahelist kontaktide võrgustikku.

Tänavu peab Animated Dreams oma juubelit. Viisteist aastat on möödunud linnutiivul ning selle tähistamiseks toob festival taas fookusesse Eesti animatsiooni, et pakkuda külastajatele meie oma absoluutset paremikku ning teha suur kummardus Eesti animatsiooni suurkujudele.