Soome animatsiooni 100. juubeliaasta

Soome animatsioon tähistab tänavu 100. juubeliaastat.  Oleme pannud kokku 5 fakti soomlaste animafilmidest – muumidest põdrapoiss Niko ja kosmopoliitidest tigediklindudeni. Sajandi täitumist saad tähistada festivali raames külastades nii festivali näituseid kui eriprogramme, mis on pühendatud tähtsale sündmusele. 21. novembril kell 11.30 on kõik huvilised oodatud osalema Soome anima teemalisele paneeldiskussioonile Balti Filmi- ja Meediakooli, millele järgneb tasuta seanss Soome ning Eesti animafilmidega teemal “Tervislik elu”.

Kas teadsid, et:

• Soome esimese animaatori au kuulub Eric Vasströmile, kes näitas oma animatsioone kolmes Helsingi kinos aastal 1914. Kahjuks on need hävinud. Esimesed säilinud animafilmid tehti Soomes 1920. aastatel.

• Armastatud soomerootsi lastekirjanik, illustraator ja koomiksikunstnik Tove Jansson (1914–2001) joonistas esimese muumitrolli juba lapsena suvila kempsu seinale, kui oli vendadega filosoofilistes küsimustes riidu läinud.

• Ottawa filmifestivalil 2003. aastal nimetati Turu Kunstiakadeemia animatsiooniosakond, mille kunstiline juht oli siis Priit Pärn, maailma parimaks animakooliks.

• Kõige kuulsamad ja enim müüdud Soome animafilmid läbi aegade räägivad põhjapõdrapoiss Nikost: “Niko – tee tähtedeni” (Soome, Saksa, Taani 2008) ning “Niko ja lendavad põhjapõdrad” (2012). Esimest müüdi enam kui 118 riigis, 5 miljoni elanikuga Soome kinodes kogus see üle 3 miljoni vaataja ja Ameerika Ühendriikides jõudis see 26 miljoni vaatajani.

• Niko-filmide tegijale, Soome Pixariks hüütud stuudiole Anima Vitae on usaldatud animasarja tootmine ka maailma populaarseimast nutimängust „Angry Birds“. Ka need tigelinnud on sündinud Soomes, animastuudios Rovio. Juba vähem kui kahe aasta pärast on oodata täispikka „Angry Birdsi“ filmi.